Plugins - Autoptimize - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (117 entries)

en: %s allows you to “lazy load” your videos, by inserting responsive “Lite YouTube Embeds".
it: %s ti permette il caricamento differito ("lazy load") dei tuoi video, inserendo “Lite YouTube Embeds" responsive.

en: (deprecated)
it: (deprecato)

en: <strong>Autoptimize's cache size is getting big</strong>, consider purging the cache. Have a look at <a href="https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">the Autoptimize FAQ</a> to see how you can keep the cache size under control.
it: <strong>La dimensione della cache di Autoptimize sta diventando grande</strong>, valuta se pulirla. Dai un'occhiata alle <a href="https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">FAQ di Autoptimize</a> per capire come tenere la dimensione della cache sotto controllo.

en: A comma-separated list of CSS you want to exclude from being optimized.
it: Una lista di stili CSS separati da virgola che vuoi escludere dall'ottimizzazione.

en: Add 3rd party domains you want the browser to <a href="https://www.keycdn.com/support/preconnect/#primary" target="_blank">preconnect</a> to, separated by comma's. Make sure to include the correct protocol (HTTP or HTTPS).
it: Aggiungi i domini di terze parti a cui il browser deve <a href="https://www.keycdn.com/support/preconnect/#primary" target="_blank">pre-connettersi</a>, separati da virgole. Accertati di includere il protocollo corretto (HTTP o HTTPS).

en: Add try-catch wrapping?
it: Aggiungi try-catch wrapping?

en: Aggregate CSS-files?
it: Aggrega i file CSS?

en: Aggregate JS-files?
it: Aggrega i file JS?

en: Aggregate all linked CSS-files? If this option is off, the individual CSS-files will remain in place but will be minified.
it: Aggrega tutti i file CSS linkati? Disabilitando questa opzione i singoli file CSS resteranno al loro posto ma verranno comunque minificati.

en: Also aggregate inline CSS?
it: Aggregare anche il CSS inline?

en: Also aggregate inline JS?
it: Aggregare anche il JavaScript inline?

en: Also optimize shop cart/ checkout?
it: Ottimizza anche carrello/cassa del negozio?

en: Async Javascript-files <em>(advanced users)</em>
it: File Javascript asincroni <em>(utenti avanzati)</em>

en: Autoptimize Options
it: Opzioni di Autoptimize

en: Autoptimize Settings
it: Impostazioni di Autoptimize

en: Autoptimize cache size warning
it: Avviso della dimensione della cache di Autoptimize

en: Autoptimize cannot write to the cache directory (%s), please fix to enable CSS/ JS optimization!
it: Autoptimize non può scrivere nella directory della cache (%s), applica le necessarie correzioni per permettere l'ottimizzazione dei CSS/JS!

en: Autoptimize has just been updated. Please <strong>test your site now</strong> and adapt Autoptimize config if needed.
it: Hai appena aggiornato Autoptimize. <strong>Testa il tuo sito ora</strong> e adatta la configurazione di Autoptimize se necessario.

en: Autoptimize requires PHP 5.6 (or higher) to function properly. Please upgrade PHP. The Plugin has been auto-deactivated.
it: Autoptimize richiede PHP 5.6 (o superiore) per funzionare correttamente. Aggiorna PHP ad una versione più recente. Il plugin è stato automaticamente disattivato.

en: Autoptimize's cache size is getting big, consider purging the cache. Have a look at https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/ to see how you can keep the cache size under control.
it: La dimensione della cache di Autoptmize sta diventando sempre più grande, dovresti considerare di svuotare la cache. Dai un'occhiata a https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/ per consigli su come tenere la cache sotto controllo.

en: By default Autoptimize is also active on your shop's cart/ checkout, uncheck not to optimize those.
it: Autoptimize è automaticamente attivo nelle pagine del carrello/cassa del tuo negozio, deseleziona per disabilitarne l'ottimizzazione.

en: By default files saved are static css/js, uncheck this option if your webserver doesn't properly handle the compression and expiry.
it: Di default i file salvati sono css/js statici, deseleziona questa opzione se il tuo webserver non è in grado di gestire la compressione e la scadenza correttamente.

en: CDN Base URL
it: URL base della CDN

en: CDN Options
it: Opzioni CDN

en: CSS Options
it: Opzioni CSS

en: CSS/ JS Cache Info
it: Informazioni sulla cache CSS/JS

en: Cache Info
it: Informazioni sulla cache

en: Cache flushed.
it: Cache pulita.

en: Cache folder
it: Cartella della cache

en: Cached styles and scripts
it: Stili e script in cache

en: Can we write?
it: Possiamo scrivere?

en: Check this option for Autoptimize to also aggregate CSS in the HTML.
it: Seleziona questa opzione per far sì che Autoptimize includa il CSS nell'HTML.

en: Clear CSS/ JS Cache
it: Pulisci la cache CSS/JS

en: Click here to configure it.
it: Fai clic qui per configurarlo.

en: Click here to install and activate it.
it: Fai clic qui per installarlo ed attivarlo.

en: Combine and link in head (fonts load fast but are render-blocking)
it: Unisci e collega (link) nell'head (i font si caricano più velocemente, ma bloccano il rendering della pagina finché non saranno completamente caricati)

en: Combine and load fonts asynchronously with <a href="https://github.com/typekit/webfontloader#readme" target="_blank">webfont.js</a>
it: Unisci e carica i font in maniera asincrona con  <a href="https://github.com/typekit/webfontloader#readme" target="_blank">webfont.js</a>

en: Comma-separated list of local or 3rd party JS-files that should loaded with the <code>async</code> flag. JS-files from your own site will be automatically excluded if added here.
it: Lista di file JS locali o di terze parti, separati da virgola, che dovrebbero essere caricati con il flag <code>async</code>. I file JS del tuo sito verranno esclusi automaticamente se aggiunti in questa lista.

en: Comma-separated list of to be excluded image classes or filenames.
it: Lista separata da virgola di classi delle immagini o nomi dei file da escludere.

en: Configuration of async javascript is easier and more flexible using the %s plugin.
it: La configurazione dei javascript asincroni (async) risulta più facile e più flessibile usando il plugin %s.

en: Current website:
it: Sito web attuale:

en: Dismiss this notice.
it: Ignora questo avviso.

en: Do not donate for this plugin!
it: Non donare per questo plugin!

en: Don't autoptimize CSS outside the head-section. If the cache gets big, you might want to enable this.
it: Non ottimizzare (autoptimize) il CSS fuori dalla sezione 'head'. Potresti voler abilitare questa opzione se la cache diventa troppo grande.

en: Enable this if you want HTML comments to remain in the page.
it: Abilita se vuoi che i commenti HTML rimangano nella pagina.

en: Enable this to include small background-images in the CSS itself instead of as separate downloads.
it: Abilita questa opzione per includere immagini di background (background-image) di piccola dimensione nel CSS stesso per evitarne il download separato.

en: Exclude CSS from Autoptimize:
it: Escludi CSS da Autoptimize:

en: Exclude scripts from Autoptimize:
it: Escludi script da Autoptimize:

en: Extra Auto-Optimizations
it: Auto-Ottimizzazioni extra

en: Files
it: File

en: Flushing the cache...
it: Pulizia della cache in corso...

en: For a limited time only, this service is offered free for all Autoptimize users, <b>don't miss the chance to test it</b> and see how much it could improve your site's speed.
it: Per un periodo di tempo limitato, questo servizio è offerto gratuitamente a tutti gli utenti di Autoptimize, <b>non perdere l'occasione di testarlo</b> e verifica quanto potrebbe migliorare la velocità del tuo sito.

en: Force JavaScript in &lt;head&gt;?
it: Forza JavaScript nell'&lt;head&gt;?

en: Generate data: URIs for images?
it: Generare i data: URIs per le immagini?

en: Great, you have WP YouTube Lyte installed.
it: Fantastico, hai installato WP YouTube Lyte.

en: HTML Options
it: Opzioni HTML

en: Happy with Autoptimize?
it: Sei felice di usare Autoptimize?

en: Have a look at <a href="http://optimizingmatters.com/">optimizingmatters.com</a> for Autoptimize power-ups!
it: Dai un'occhiata al sito <a href="http://optimizingmatters.com/">optimizingmatters.com</a> per un potenziamento di Autoptimize!

en: I found a better solution.
it: Ho trovato una soluzione migliore.

en: I'm just disabling temporarily.
it: È una disattivazione temporanea.

en: Image Optimization quality
it: Qualità di ottimizzazione delle immagini

en: Image optimization
it: Ottimizzazione delle immagini

en: Images
it: Immagini

en: Inline all CSS?
it: Incorpora tutti i CSS?

en: JavaScript Options
it: Impostazioni JavaScript

en: Keep HTML comments?
it: Mantenere i commenti HTML?

en: Lazy-load exclusions
it: Esclusioni Lazy-load

en: Lazy-load images?
it: Immagini lazy-load?

en: Leave as is
it: Lascia così com'è

en: Load AVIF in supported browsers?
it: Caricare AVIF nei browser supportati?

en: Look for scripts only in &lt;head&gt;?
it: Cerca gli script solo nel tag &lt;head&gt;?

en: Look for styles only in &lt;head&gt;?
it: Cerca i fogli di stile solo nel tag &lt;head&gt;?

en: Makes your site faster by optimizing CSS, JS, Images, Google fonts and more.
it: Rendi il tuo sito web più veloce, ottimizzando CSS, JS, immagini, Google Fonts e altro.

en: Minify excluded CSS and JS files?
it: Minificare file CSS e JS esclusi?

en: Misc Options
it: Opzioni varie

en: More info
it: Ulteriori informazioni

en: Most of below Extra optimizations require at least one of HTML, JS, CSS or Image autoptimizations being active.
it: La maggior parte delle ottimizzazioni Extra richiede che almeno una delle autottimizzazioni HTML, JS, CSS o Immagini sia attiva,

en: Mostly useful in combination with previous option when using jQuery-based templates, but might help keeping cache size under control.
it: Utile perlopiù in combinazione con l'opzione precedente quando usi template jQuery-based, ma potrebbe aiutare a tenere la dimensione della cache sotto controllo.

en: Need help? <a href='https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/'>Check out the FAQ here</a>.
it: Hai bisogno di aiuto? <a href='https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/'>Dai uno sguardo alle FAQ</a>.

en: No items
it: Nessun elemento

en: Optimize CSS Code?
it: Ottimizzare il codice CSS?

en: Optimize HTML Code?
it: Ottimizzare il codice HTML?

en: Optimize Images
it: Ottimizza immagini

en: Optimize JavaScript Code?
it: Ottimizzare il codice JavaScript?

en: Optimize More!
it: Ottimizza ancora di più!

en: Optimize YouTube videos
it: Ottimizza video YouTube

en: Optimize images on the fly and serve them from Shortpixel's global CDN.
it: Ottimizza le immagini al volo e servile dalla CDN globale di Shortpixel.

en: Other (please specify below)
it: Altro (specifica qui sotto)

en: Plugin version
it: Versione del plugin

en: Posted %s
it: Pubblicato %s

en: Preconnect to 3rd party domains <em>(advanced users)</em>
it: Pre-connessione a domini di terze parti <em>(utenti avanzati)</em>

en: Remove Google Fonts
it: Rimuovi i Google Font

en: Remove emojis
it: Rimuovi emoji

en: Remove query strings from static resources
it: Rimuovi le "query strings" dalle risorse statiche

en: Removes WordPress' core emojis' inline CSS, inline JavaScript, and an otherwise un-autoptimized JavaScript file.
it: Rimuove i codici CSS e JavaScript inline relativi alle emoji del core di WordPress, oltre ad altri file JavaScript non "autottimizzati".

en: Removing query strings (or more specifically the <code>ver</code> parameter) will not improve load time, but might improve performance scores.
it: Rimuovere le "query strings" (o più specificamente il parametro <code>ver</code>) non migliorerà il tempo di caricamento, ma potrebbe migliorare i punteggi relativi alle prestazioni.

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Save Changes and Empty Cache
it: Salva modifiche e svuota cache

en: Save aggregated script/css as static files?
it: Salva script/css aggregati come file statici?

en: Settings
it: Impostazioni

en: Shortpixel status:
it: Stato di Shortpixel:

en: Size
it: Dimensione

en: Thank you for installing and activating Autoptimize. Please configure it under %sSettings -> Autoptimize%s to start improving your site's performance.
it: Grazie per aver installato e attivato Autoptimize. Per iniziare a migliorare le prestazioni del tuo sito puoi configurarlo in %sImpostazioni -> Autoptimize%s.

en: The following settings can improve your site's performance even more.
it: Le impostazioni seguenti possono migliorare ancora di più le performance del tuo sito

en: The image optimization service is currently down, image optimization will be skipped until further notice. Check the %1$sAutoptimize support forum%2$s for more info.
it: Il servizio di ottimizzazione delle immagini non è attualmente disponibile, l'ottimizazione delle immagini non verrà eseguita fino a nuova comunicazione. Per ulteriori informazioni controlla il %1$sforum di supporto di Autoptimize%2$s.

en: These Autoptimize power-ups and related services will improve your site's performance even more!
it: Queste estensioni di Autoptimize, e i servizi ad esse associati, miglioreranno ancora di più le performance del tuo sito!

en: This can be fully automated for different types of pages on the %s tab.
it: Può essere completamente automatizzato per tipi diversi di pagine sulla scheda %s.

en: Try my other plugins!
it: Prova gli altri miei plugin!

en: Uninstall reason
it: Motivo della disinstallazione

en: What info do we collect?
it: Quali informazioni raccogliamo?

en: When aggregating JS or CSS, excluded files that are not minified (based on filename) are by default minified by Autoptimize despite being excluded. Uncheck this option if anything breaks despite excluding.
it: Quando si aggregano JS o CSS, i file esclusi che non sono minificati (basandosi sul nome file), vengono minificati in modo predefinito da Autoptimize, nonostante siano esclusi. Deseleziona questa opzione, se qualcosa non funziona nonostante l’esclusione.

en: WordPress version
it: Versione di WordPress

en: Yes
it: Sì

en: You can %1$stest compression levels here%2$s.
it: Puoi %1$stestare il livello di compressione qui%2$s.

en: Your Autoptimize cache might not have been purged successfully, please check on the <a href=%s>Autoptimize settings page</a>.
it: La tua cache di Autoptimize potrebbe non essere stata pulita correttamente, verificalo nella <a href="%s">pagina delle impostazioni di Autoptimize</a>.

en: based on previously fetched data
it: basato sui dati recuperati in precedenza

en: based on status at
it: in base allo stato di
